Zdraví, Rady
http://www.zdravotnickepotreby-eshop.cz/ - Zdravotnické potřeby Arthrocentrum, široký sortiment od českých i zahraničních výrobců, především zdravotnické potřeby pro prevenci a léčbu nemocí pohybového aparátu a žilních onemocnění. Prodej zdravotnických potřeb pomocí Internetu
Glykemický index
http://www.ordinace.cz/clanek/tabulka-glykemickeho -indexu/
http://www.fzv.cz/pro-media/publikace/informacni-m aterialy/glykemicky-index-potravin/163-glykemicky- index-potravin.aspx
Přírodní šťávy zvyšují imunitu
Trávicí trakt je největším a nejdůležitějším imunitním orgánem, kde se nachází velké množství bakterií. Organismus dospělého člověka se snaží žít v symbióze s více než 400 druhy bakterií střevní mikroflóry.
Nejúčinnější způsob, jak plynule odstraňovat toxické zbytky z těla, je konzumace jídel s vysokým obsahem vody. Ze všech potravin má nejvyšší obsah vody ovoce a zelenina. Vylisovaná šťáva tělo zasytí, osvěží a dodá potřebnou dávku vitamínů, vlákniny a minerálních látek. Nikdy však nemíchejte šťávu z ovoce se zeleninou. Jedinou výjimkou jsou jablka a mrkev, které lze míchat s čímkoliv. Doporučená denní dávka jsou dvě deci neředěné čerstvě vylisované šťávy před jídlem.
Ovocné šťávy
Hrušková šťáva obsahuje betakaroten, kyselinu listovou, vitamin C, vitaminy skupiny B, draslík, fosfor, hořčík, vápník, trochu manganu, mědi, zinku a železa. Bohatá je na alkalické substance. Působí močopudně, zbavuje organismus škodlivých látek.
Jablečná šťáva je bohatá na betakaroten, kyselinu listovou, vitamin C. Poskytuje také vitamíny skupiny B a vitamín E. Z dalších látek je zastoupen draslík, fosfor, hořčík, chlor, síra, vápník, měď a zinek. Šťáva z jablek se může míchat se zeleninovými šťávami. Užitečná je při horečkách a zánětech, ale také při redukci hmotnosti.
Zeleninové šťávy
Šťáva z bílého zelí dodává organismu kyselinu listovou, vitamin C, E, vitaminy skupiny B, draslík, fosfor, hořčík, chlor, sodík, vápník, měď, zinek, železo. Doporučuje se pít při žaludečních a dvanácterníkových vředech, při zácpě, problémech s játry. Rovněž pomáhá při překonávání alkoholové ,,opice ". Zelnou šťávu lze míchat s mrkvovou šťávou.
Mrkvová šťáva je základem pro mix s jinou zeleninou či ovocem. Bohatá je na betakaroten, kyselinu listovou, vitamin C, E, obsahuje také vitamíny skupiny B, vysokou dávku draslíku, dále fosfor, hořčík, chlor, síru, sodík, vápník, měď, zinek, železo. Šťáva z mrkve pomáhá při léčbě a prevenci nemocí očí, zvyšuje odolnost proti infekcím, chrání nervový systém, zachovává strukturu a pevnost kostí a zubů a celkově čistí organismus.
Bramborová šťáva je cenná je pro vysoký obsah kyseliny listové, vitaminu C, vitaminu skupiny B, draslíku, fosforu, hořčíku síry, vápníku, mědi, zinku a železa. Šťáva má silný alkalický (zásaditý) účinek. Vhodná je při překyselení organismu. Příznivě ovlivňuje vředovou chorobu žaludku a paradentózu.
Šťáva z červené řepy podporuje tvorbu červených krvinek.. Má hořkou chuť, a proto je vhodné ji zředit mrkvovou šťávou nebo šťávou z listové zeleniny. Při kombinaci červená řepa, mrkev, celer, brambora a petržel je velmi vhodné zapít šťávu čajem, který podporuje močopudný mechanismus a napomáhá z těla vyplavit všechny škodlivé látky.
Mléko a mléčné výrobky
Kravské mléko představuje zdroj nejlevnějších, přesto však kvalitních živočišných bílkovin. Jejich obsah v mléce je asi 3,5 %, odtučňováním ani při tepelných úpravách se příliš nemění (spíše jejich kvalita). Poměř dvou hlavních bílkovin mléka - kaseinu a syrovátkového proteinu (laktalbuminu) v mléce je 80 : 20.
Další složkou mléka je mléčný cukr - laktóza. Je to disacharid (podobně jako řepný cukr - sacharóza) a má i stejnou kalorickou hodnotu, i když nižší glykemický index. Na rozdíl od sacharózy však není sladký a může se tak u lidí, konzumujících velké dávky mléka jako zdroj bílkovin, stát skrytým zdrojem kaloríi (1 l nekysaného mléka obsahuje asi 45 g cukru, tedy přibližně 3 polévkové lžíce!).
Obsah tuku v mléce klesá od plnotučného (min. 3,5 %), přes polotučné (min 1,5 %) k odstředěnému (0,5 %). Mléčný tuk je zdrojem cholesterolu (plnotučné mléko 12 mg/100g, polotučné 7 mg, Eidam 45 % 95 mg, Eidam 30 % 50 mg, Hermelín 70 mg, tvaroh 20 % 14 mg, nízkotučný tvaroh téměř 0 mg/100g), ale i vitamínů rozpustných v tucích.
V mléce se nacházejí i četné vitamíny rozpustné ve vodě, lecitin a enzymy. Na jejich obsah nemá příliš vliv odtučňování, mnohem více některé způsoby tepelné úpravy mléka.
Tepelné úpravy ničí choroboplodné zárodky (mykobakterie, stafylokoky, salmonely) a většinu vegetativních forem ostatních bakteríi.
Při pasterizaci se mléko krátkodobě zahřeje na 72 až 85 °C. Vitamíny B1, B2, C, B12 klesají asi o 10 %, důležitá aminokyselina lysin se znehodnotí průměrně o 2 %. O trochu méně šetrný je tzv. UHT (jedno- až dvousekundové zahřátí na 135 °C a aseptické plnění do kartonů). Při převaření a zdaleka nejvíce při sterilizaci mléka (10-30-ti minutový záhřev na 112-120 °C) dochází k významnější ztrátě vitamínů (vit. C a B12 až o 100 %) a znehodnocení bílkovin (AMK lysin až o 13 %)
Při kysání rozkládají tzv. "ušlechtilé" bakteriální kultury laktózu na kyselinu mléčnou a další kyseliny.
V kyselém prostředí se sráží kasein do snadněji stravitelných vloček (částečně se i štěpí na peptidy) a mléko tak ztrácí tekutost - vzniká jogurt. Laktóza se mění v kyselinu mléčnou, snižuje se kalorická hodnota, zvyšuje stravitelnost bílkovin.
Jogurt tedy není koncentrovaná mléčná bílkovina (na rozdíl od tvarohu). Obsah proteinů v kelímku jogurtu není o mnoho větší než v odpovídající sklence mléka, bílkoviny (i tuky) jsou však rychleji a lépe zužitkovatelné. Blahodárně působí i osídlení střevních sliznic ušlechtilými bakteriemi. Původně vykvašená laktóza je v mlékárnách často znovu doplněna (pro zjemnění chuti) a tak může být i nesladký nízkotučný jogurt nezanedbatelným zdrojem cukru.
Vysoký obsah mléčné bílkoviny nalezneme vedle tvarohu (u nízkotučného 12 až 16 %, miskový má více vody než balený) a tvarůžků (značné procento soli!) i v tvrdých sýrech (tavené mají méně sušiny a přídavek tavicích solí - fosforečnanů). Tvrdé sýry mají většinou okolo 50 % sušiny, tak např. Eidam 30% (tuku v sušině) obsahuje 15 % tuku a téměř 30 % bílkovin.
Konzumace mléka má řadu úskalí.
* Nesnášenlivost mléka - má několik příčin. Vedle alergie na kravský protein to hlavně nesnášenlivost mléčného cukru (intolerance laktózy). V Evropě ji má 10 % obyvatel (více na jihu), v tropických zemích i přes 90 %. Je buď vrozená nebo získaná, při střevních onemocněních, po infekcích zažívacího traktu často přechodná. Projevuje se nadýmáním (kvasná dysmikrobie), křečemi v břiše a průjmy po konzumaci mléka či mléčných výrobků s původní nebo dodanou laktózou (některé jogurty, doplňky s obsahem laktózy).
* Obsah skrytého cukru a tuku - mnozí sportovci hradí část své vysoké potřeby proteinů mléčnými výrobky. Zde je nutno dbát i na obsah tuku a nesladkého cukru (viz výše) a uvážit, zda není výhodnější část bílkovin přijímat ve formě některých kvalitních proteinových přípravků. Někteří kulturisté se proto zvýšené konzumaci mléka raději vyhýbají.
* Vývoj osteoporózy. V poslední době stále silněji zaznívají kritické hlasy, podepřené záplavou literárních odkazů, označující přemíru mléka a živočišných bílkovin vůbec za příčinu vyplavování vápníku z kostí a urychlení vývoje osteoporózy. Faktem je, že nadměrný příjem živočišných bílkovin v civilizovaných zemích (na druhé straně tolik potřebný pro nárůst svalové hmoty u silových sportů), zvláště mléka, v němž navíc vápník v těžko dostupné formě (lépe už v tvrdých sýrech) a neodborné užívání kalciových preparátů mohou spolu s nedostatkem pohybu (významné!) přispívat k rozvoji osteoporózy.
Mléko - ano či ne?
Střídmá konzumace mléčných výrobků, zvláště kysaných, skýtá mnoho výhod pro naše zdraví i kondici, není však pro zdraví nezbytná.
Všichni, kteří dbají na štíhlou linii a ti, co mají (i skryté) potíže s metabolismem cholesterolu, by měli dbát na složení mléčných výrobků - obsah tuků i nesladkého mléčného cukru.
Při intoleranci laktózy mohou být prospěšné kysané mléčné produkty. Pozor na laktózu doplňovanou často do jogurtů. Ušlechtilé kultury navíc pomáhají udržet zdravou střevní mikroflóru a podporují zužitkovatelnost živin.
Potřebu bílkovin bychom měli mléčnými výrobky hradit jen z části.
Pro sportovce s vysokým příjmem proteinů je velmi výhodné hradit část jejich denního příjmu kvalitními proteinovými doplňky.
MUDr. Pavel Tomšík
převzato z
http://vitainfo.cz/eshop/detail.php?idzb=47
Převalování oleje v ústech - Léčebná metoda těžkých a nevyléčitelných nemocí
Tato léčebná metoda léčí: Nemoci krve, Mozkové kmeny, Nemoci srdce, Rakovinu, Lupenku
Cukrovku, Záněty i kostnice
Léčí vše najednou zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak. Čím více nemocí člověk má, tím intenzivnější by měla léčba být.
Léčba spočívá v převalování nejlépe slunečnicového nebo arašídového panenského nebo 100% oleje v ústech.
Polévkovou lžíci naplníme olejem nemusí být plná - podle velikosti člověka a začneme olej v zavřené puse převalovat tak, aby se převaloval po celé ústní dutině. Převalujeme zvolna. Po chvíli olej zřídne a máte pocit jako byste měli v puse vodu.
Je to bez chuti a bez zápachu, dá se to vydržet. Někdy se stane, že Vám olej v ústech naroste a nemůžete převalovat, potom trochu vyplivněte do záchodu. Za žádnou cenu olej nepolkněte!!! Je tam spoustu škodlivých věcí z vašeho těla
Olej musíte převalovat asi 15-20 minut. Je závislost intenzity převalování na čase. Po tomto čase olej vyplivněte do záchodu a ústa vypláchněte teplou vodou. Po vyplivnutí musí být olej přeměněn v bílou emulzí podobnou mléku, pokud je emulze nažloutlá znamená to, že jste převalovali malou intenzitou nebo kratší čas . Začátky nebudou pro mnohé z vás jednoduché, ale nevzdávejte se po 15 převalování už budete mistři. Převalování provádějte nejméně 3 krát denně. Po první tři dny může, ale také nemusí nastat bolest hlavy, je to reakce na rychlé vyčištění cévek v mozku pokud se objeví během jednoho dne zmizí.
http://www.pecujdoma.cz/zpravy/ceska-republika/321 -o-peovani-s-humorem.html - příspěvky a péče o imobilní občany
http://www.ulekare.cz/ - medicína na jednom místě - články, poradna lékaře, domácí lékař, video, vyhledávání
http://www.osteoporoza.cz - Osteoporóza neboli řídnutí kostí
http://www.zdn.cz/ - zdravotnické noviny, nutná registrace - zdarma, archiv zpoplatněn
http://www.zpflorence.cz/ - zdravotnické potřeby
http://www.ortonehonsky.cz/ - ortopedická protetika - Josef Nehonský, nestátní zdravotnické zařízení
Dr. Norman W. Walker
http://zdravinadlani.cz -
zeleninové šťávy - léčebné účinky
http://www.sunfood.com/catalogsearch/result/?order =relevance&dir=desc&q=Norman+W.Walker - vydané knihy v angličtině
Kniha Pure & Simple Natural Weight Control by Dr. Norman Walker -Jednoduchá kontrola váhy
http://www.drnatura.cz/?gclid=CKiY1bbXh6YCFUQI3wod PUjjqQ - detoxikační program
http://www.drnatura.cz/skutecne-pribehy.php - příběhy
Tibetská houba
http://jaklj.sweb.cz/Houba/Houba.htm - Tibetská houba
http://www.drfuhrman.com/ - Mudr. Joel Fuhrman vyléčil stovky lidí z cukrovky použitím rostlinné stravy
http://www.drfuhrman.com/library/foodpyramid.aspx
http://www.drfuhrman.com/library/recipes.aspx
http://www.gresik.cz - bylinné čaje
http://www.mte.cz/ - Kalkulačka BMR - bazální metabolismus, jídelníček na míru podle podle biometrických údajů ( nutná registrace)*
http://www.body-form.cz/
http://www.kgdolu.estranky.cz - Hubnutí - zdravě jen běžnými potravinami
Cvičení Hejbejtese -TV s Hankou Kynychovou - on-line televize
http://www.hejbejse.tv/on-line-televize/cviceni-na -velkem-mici/cviceni-na-velkem-mici-1
Dr. Vinay Goyal, (Indie)
Prevence proti Swine Flu (prasečí chřipka) a další virová onemocnění
Jedinými místy vstupu (viru do organizmu) jsou nosní dírky a ústa/krk.
Při takovéto globální epidemii je téměř nemožné vyhnout se styku s virem H1N1 navzdory veškeré obezřetnosti. Kontakt s virem není takovým problémem, jako je jeho šíření.
Dokud jste ještě zdraví a neprojevují se symptomy infekce virem H1N1, abyste zabránili jeho šíření, zhoršení symptomů a rozvinutí sekundární infekce, existují jednoduché kroky, které můžete provádět, a které nejsou dostatečně v oficiální komunikaci vyzdviženy (namísto soustředění se na zásobení vakcínami):
1. časté mytí rukou
2. „ruce pryč z obličeje“. Odolejte pokušení dotýkat se jakékoli části obličeje (pokud nechcete jíst, mýt se, atd..
3. kloktejte 2× denně teplou slanou vodou (používejte Listerin, pokud nedůvěřujete slané vodě). Viru H1N1 to trvá přibližně 2–3 dny po první infekci v krku nebo nosních dutinách, aby se šířil a ukázaly se charakteristické symptomy. Jednoduché kloktání zabraňuje šíření viru.
Svým způsobem má kloktání slanou vodou stejný efekt na zdravého jedince, jako má vakcína na infikovaného. Nepodceňte tento jednoduchý, levný a mocný preventivní způsob.
4. tak jako v bodu 3, čistěte si nosní dírky teplou slanou vodou alespoň 1× denně.
Ne každý umí tyto velice vhodné jogové praktiky – čistit si nosní dutiny, ale pořádně se 1× za den
vysmrkat a vyčistit nosní dírky tampónky namočenými v teplé slané vodě.
5. posilujte imunitu potravinami bohatými na vitamín C. Pokud je musíte nahradit tabletami, ujistěte se, že obsahují zinek, který napomáhá vstřebávání vitamínu C.
6. pijte tolik teplých nápojů, kolik jen můžete – čaj, kávu, atd. Pití teplých nápojů má stejný účinek jako kloktání, ale v opačném směru. Vymývají šířící se virus z krku do žaludku, kde nemůže virus přežít, šířit se, ani nijak škodit.
Převzato z http://urbanlegends.about.com/od/medical/a/dr_vina y_goyal_swine_flu.htm
Jak dlouho platí recepty?
Dle vyhlášky č.54/2008 (včetně novel) o způsobu předepisování léčivých přípravků, údajích uváděných na lékařském předpisu a o pravidlech používání lékařských předpisů je doba platnosti lékařských předpisů následující:
§ 14 Doba platnosti lékařských předpisů
(1) Recept s předepsanými
a) antibiotiky a antimikrobiálními chemoterapeutiky platí nejdéle 5 kalendářních dnů počínaje dnem jeho vystavení, pokud nejde o léčivé přípravky pro místní použití,
b) ostatními léčivými přípravky platí 14 kalendářních dnů, neurčí-li předepisující lékař jinak, počínaje dnem jeho vystavení.
(2) Recept s předepsanými léčivými přípravky, jejichž výdej se má opakovat, platí 6 měsíců, nestanoví-li předepisující lékař jinak, počínaje dnem jeho vystavení, nejdéle však 1 rok.
(3) Recept vystavený pohotovostní službou, včetně stomatologické a ústavní, platí nejdéle 1 kalendářní den následující po dnu jeho vystavení.
(4) Žádanka na léčivé přípravky obsahující omamné látky nebo psychotropní látky platí nejdéle 14 kalendářních dnů počínaje dnem jejího vystavení.
Ustanovení o době platnosti receptu se vztahuje i na výpis z receptu, doba platnosti výpisu z receptu se počítá ode dne jeho vystavení.
SHRNUTÍ:
Obecně recept platí 14 dní, recept na antibiotika 5 dnů a recept z pohotovosti 1 den.
Recepty, pečení, vaření
http://pernicky.nafotil.cz - perníčky
http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=73725&user=1 31392 - bramborové placky ***
http://domacipekarny.dama.cz/ - domácí pekárny
http://www.urybicky.cz/ - Francouzský citronový koláč na léto
http://www.nadoma.cz/recepty/slug_179656 - citronové řezy od Karofky
http://www.mamincinyrecepty.cz/
http://moje-kuchteni.blog.cz/0908/me-hlavni-pracov iste-doma - webstránky Bronik z Dámy
http://www.moje-dorty.estranky.cz - webstránky Medulky z Dámy
http://diskuse.dama.cz/diskuse.php?d=937 - diskuze na serveru Dáma
http://domacipekarny.dama.cz/recept.php?r=3598 -česnekové trojhránky
http://video.vareni.cz/
http://prima.stream.cz/ano-sefe/ - Ano,šéfe - Zdeněk Pohlreich, šéfkuchař Café Imperial, majitel restaurace Divinis